  • Mfr # 301084S02L600C4
  • Zoro # G8706065
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Accuracy
+/-0.50%
Process Connection Location
Bottom
Process Connection Size
1/4 in
Process Connection Type
NPT
Dial Size (In.)
3 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
301084S02L600C4
Country of Origin
United States
Dimensions
Process Connection Size
1/4 in
Dial Size (In.)
3 in
Case Depth
1.468 in
Case Diameter
3.25 in
Nominal Dial Size
3 in
Nominal Dial Diameter
3 in
Details
Item
Test Pressure Gauge
Accuracy
+/-0.50%
Process Connection Location
Bottom
Process Connection Type
NPT
Application
Gauge Case Material
316L Stainless Steel
Series
1084
Lens Material
Polycarbonate
Primary Pressure Range
0 to 600
Primary Scale Units
psi
IP/NEMA Rating
Not Rated
Liquid-Filled Case
No
Hazardous Location Rating
Not Rated
Panel-Mountable
No
Blowout Safety Back
Graduations
50 psi
Smallest Graduation
5 psi
Includes
Nylon Pouch with Carry Strap
Calibration Certificate Included
Yes, NIST with Data
Gauge Primary Range Smallest Graduation
5
Case Color
Metallic
Gauge Application
Socket Material
316L Stainless Steel
Case Material
Standards
ASME, CE, CRN, UKCA
Connection Type
MNPT
Wetted Materials
Stainless Steel
Removable Bezel
Dial Face Material
Aluminum
Includes Calibration Certificate
NIST with Data
Primary Pressure Scale Color
Black
Bezel Material
Polycarbonate
Burst Pressure
2,000 psi
Scale Type
Single
Sensor Type
Bourdon Tube
Dial Color
White with Mirror-Band
Accuracy Scale
Full Scale
Movement Material
Stainless Steel
Primary Scale Minor Graduations
5
Adjustable Pointer
Adjustable Main Pointer
Process Connection Gender
Male
Includes Mounting Hardware
Cleaned for Oxygen Service
Process Temperature Range
-20 to 250 Degrees F
Accuracy Grade
ASME B40.100 Grade 2A
Pressure Range Type
Pressure
Sensor Material
Pointer Color
Black/Red
Pointer Characteristics
Knife-Edge
Case Construction
Open Front
Pressure Gauge Type
Test Pressure Gauge
Compatible Process Media
Water
Freeze Resistant Movement
Ambient Operating Temperature Range
-20 Degrees to 200 Degrees F (Dry), -29 Degrees to 93 Degrees C (Dry)
Pointer Material
Aluminum
Maximum Pressure
600
Operating Temperature Range
-40 Degrees to 150 Degrees F
Operating Temperature - Maximum
200 Degrees F
Process Media Temperature - Minimum
-20 Degrees F
Field Fillable
Process Media Temperature - Maximum
250 Degrees F
Primary Scale Pressure Measurement - Minimum
0 psi
Case Liquid
None
Operating Temperature - Minimum
-20 Degrees F
Compatible with Brand
Universal
Primary Scale Pressure Measurement - Maximum
600 psi
Primary Scale Color
Black
Description
Test Pressure Gauge, Nominal Dial Size 3 in, Accuracy +/-0.50 Percent, Gauge Case Material 316L Stainless Steel, Process Connection Type NPT, Process Connection Gender Male, Lens Material Polycarbonate, Process Connection Size 1/4 in, Field Fillable No, Process Connection Location Bottom, Case Color Metallic, IP/NEMA Rating Not Rated, Primary Pressure Range 0 to 600, Dial Color White with Mirror-Band, Pressure Gauge Type Test Pressure Gauge, Liquid-Filled Case No, Panel-Mountable No