  • Mfr # G17M0115CD30#
  • Zoro # G0123751
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Series
G2
Output
1 to 5V DC
Accuracy
+/-0.50% Full Scale
Electrical Connections
DIN 43650 Form A Connector
Housing
304 Stainless Steel
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
G17M0115CD30#
Country of Origin
United States
Dimensions
Process Connection Size - Transmitter
1/8 in
Manufacturers Warranty Length
1 yr
Process Connection Size
1/8 in
Details
Item
Pressure Transmitter
Series
G2
Output
1 to 5V DC
Accuracy
+/-0.50% Full Scale
Electrical Connections
DIN 43650 Form A Connector
Housing
304 Stainless Steel
Power Required
9 to 36V DC
Electrical Connections - Transmitter
4 Pin Hirschmann Style A DIN 43650-A Connector
Output - Transmitter
1 to 5V DC
Wetted Materials
Stainless Steel
Wiring Entry - Transmitter
1/2 in FNPT
NEMA Rating
NEMA 4X
Transmitter Type
Pressure Transmitter
Max. Pressure (PSI)
60 psi
Operating Temp.
-40 to 257 F
Accuracy - Transmitter
+/-0.50% Full Scale
Includes
Instructions
Range Values - Transmitter
0 to 30
Range
0 to 30 psi
Thermal Error
+/-3% (-4 Degrees to 185 Degrees F)
Compatible With
Any Process Compatible with 316 Stainless Steel
Operating Temp. - Transmitter
-40 Degrees to 257 Degrees F
Wetted Materials - Transmitters
Stainless Steel
Power Required - Transmitters
9 to 36V DC
Range Units - Transmitter
psi
Process Connection Type - Transmitter
MNPT
Housing Material
Nylon
Electrical Connection
Intrinsically Safe
No
Explosion/Fire Proof
No
Minimum Pressure
0 psi
Process Connection Type
NPT
Maximum Operating Temperature
257 Degrees F
Burst Pressure
10x Range
IP Rating
IP65
Pressure Units
psi
Standards
CE, CSA 222 6101-1, UL 61010-1
Response Time
1 msec
Minimum Operating Temperature
-40 Degrees F
Maximum Pressure
30 psi
Overpressure
2x Range
Fitting Material
Wiring Entry
1/2 in FNPT Conduit Connection
Number of Wires
3
Storage Temperature Range
-40 Degrees F to 257 Degrees F
Process Connection Gender
Male
Input Voltage
9 to 36V DC
Intrinsic Safety
Not Specified Intrinsically Safe
Pressure Type Measured
Gauge
Process Media Temperature - Maximum
257 Degrees F
Output Power
1 to 5V DC
Process Media Temperature - Minimum
-40 Degrees F
Pressure Measurement - Minimum
0 psi
Pressure Measurement - Maximum
30 psi
Includes NIST-Traceable Calibration Certificate
No NIST-Traceable Calibration Certificate Included
NEMA Enclosure Rating
4X
Description
Pressure Transmitter, Minimum Pressure 0 psi, Maximum Pressure 30 psi, Electrical Connections DIN 43650 Form A Connector, Output 1 to 5V DC, Accuracy +/-0.50 Percent Full Scale, Number of Wires 3, Process Connection Gender Male, Process Connection Size 1/8 in, Process Connection Type NPT, Power Required 9 to 36V DC, NEMA Rating NEMA 4X, IP Rating IP65, Series G2, Wiring Entry 1/2 in FNPT Conduit Connection, Maximum Operating Temperature 257 Degrees F, Minimum Operating Temperature -40 Degrees F