  • Mfr # G17MEK15CD30#
  • Zoro # G0123864
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Series
G2
Output
1 to 5V DC
Accuracy
+/-0.50% Full Scale
Electrical Connections
DIN 43650 Form A Connector
Housing
304 Stainless Steel
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
G17MEK15CD30#
Country of Origin
United States
Dimensions
Process Connection Size - Transmitter
7/16"-20
Manufacturers Warranty Length
1 yr
Process Connection Size
7/16 in
Details
Item
Pressure Transmitter
Series
G2
Output
1 to 5V DC
Accuracy
+/-0.50% Full Scale
Electrical Connections
DIN 43650 Form A Connector
Housing
304 Stainless Steel
Power Required
9 to 36V DC
Accuracy - Transmitter
+/-0.50% Full Scale
Operating Temp.
-40 to 257 F
Compatible With
Any Process Compatible with 316 Stainless Steel
Includes
Instructions
Process Connection Type - Transmitter
SAE Male
Range Units - Transmitter
psi
Max. Pressure (PSI)
60 psi
Thermal Error
+/-3% (-4 Degrees to 185 Degrees F)
Power Required - Transmitters
9 to 36V DC
NEMA Rating
NEMA 4X
Operating Temp. - Transmitter
-40 Degrees to 257 Degrees F
Output - Transmitter
1 to 5V DC
Range
0 to 30 psi
Wetted Materials - Transmitters
Stainless Steel
Process Connection
7/16 in Male SAE
Transmitter Type
Pressure Transmitter
Wiring Entry - Transmitter
1/2 in FNPT
Range Values - Transmitter
0 to 30
Wetted Materials
Stainless Steel
Electrical Connections - Transmitter
4 Pin Hirschmann Style A DIN 43650-A Connector
Number of Wires
3
Storage Temperature Range
-40 Degrees F to 257 Degrees F
Maximum Pressure
30 psi
Explosion/Fire Proof
No
Minimum Pressure
0 psi
Electrical Connection
Standards
CE, CSA 222 6101-1, UL 61010-1
Housing Material
Nylon
Process Connection Gender
Male
Wiring Entry
1/2 in FNPT Conduit Connection
Maximum Operating Temperature
257 Degrees F
Minimum Operating Temperature
-40 Degrees F
Pressure Units
psi
IP Rating
IP67
Process Connection Type
SAE
Response Time
1 msec
Burst Pressure
10x Range
Overpressure
2x Range
Fitting Material
Intrinsically Safe
No
Input Voltage
9 to 36V DC
Pressure Measurement - Minimum
0 psi
Process Media Temperature - Maximum
257 Degrees F
Process Media Temperature - Minimum
-40 Degrees F
NEMA Enclosure Rating
4X
Pressure Type Measured
Gauge
Pressure Measurement - Maximum
30 psi
Intrinsic Safety
Not Specified Intrinsically Safe
Includes NIST-Traceable Calibration Certificate
No NIST-Traceable Calibration Certificate Included
Output Power
1 to 5V DC
Description
Pressure Transmitter, Minimum Pressure 0 psi, Maximum Pressure 30 psi, Electrical Connections DIN 43650 Form A Connector, Output 1 to 5V DC, Accuracy +/-0.50 Percent Full Scale, Number of Wires 3, Process Connection Gender Male, Process Connection Size 7/16 in, Process Connection Type SAE, Power Required 9 to 36V DC, NEMA Rating NEMA 4X, IP Rating IP67, Series G2, Wiring Entry 1/2 in FNPT Conduit Connection, Maximum Operating Temperature 257 Degrees F, Minimum Operating Temperature -40 Degrees F