  • Mfr # G17M0215DO300#
  • Zoro # G0123024
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Series
G2
Output
1 to 5V DC
Accuracy
+/-0.50% Full Scale
Electrical Connections
DIN 43650 Form A Connector
Housing
304 Stainless Steel
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
G17M0215DO300#
Country of Origin
United States
Dimensions
Manufacturers Warranty Length
1 yr
Process Connection Size - Transmitter
1/4 in
Process Connection Size
1/4 in
Details
Item
Pressure Transmitter
Series
G2
Output
1 to 5V DC
Accuracy
+/-0.50% Full Scale
Electrical Connections
DIN 43650 Form A Connector
Housing
304 Stainless Steel
Power Required
9 to 36V DC
Thermal Error
+/-3% (-4 Degrees to 185 Degrees F)
Wetted Materials
Stainless Steel
Electrical Connections - Transmitter
4 Pin Hirschmann Style A DIN 43650-A Connector
Operating Temp. - Transmitter
-40 Degrees to 257 Degrees F
Range Units - Transmitter
psi
Operating Temp.
-40 to 257 F
Wiring Entry - Transmitter
1/2 in FNPT
Process Connection Type - Transmitter
MNPT
Power Required - Transmitters
9 to 36V DC
Range Values - Transmitter
0 to 300
Includes
Instructions
Max. Pressure (PSI)
600 psi
Range
0 to 300 psi
Accuracy - Transmitter
+/-0.50% Full Scale
NEMA Rating
NEMA 4X
Wetted Materials - Transmitters
Stainless Steel
Compatible With
Any Process Compatible with 316 Stainless Steel
Transmitter Type
Pressure Transmitter
Output - Transmitter
1 to 5V DC
Intrinsically Safe
No
Fitting Material
Minimum Pressure
0 psi
Wiring Entry
Cable Gland
Standards
CE, CSA 222 6101-1, UL 61010-1
Storage Temperature Range
-40 Degrees F to 257 Degrees F
Minimum Operating Temperature
-40 Degrees F
Process Connection Gender
Male
Response Time
1 msec
Electrical Connection
Maximum Pressure
300 psi
Housing Material
Nylon
Number of Wires
3
Pressure Units
psi
Explosion/Fire Proof
No
Overpressure
2x Range
Maximum Operating Temperature
257 Degrees F
IP Rating
IP67
Process Connection Type
NPT
Burst Pressure
10x Range
NEMA Enclosure Rating
4X
Process Media Temperature - Maximum
257 Degrees F
Output Power
1 to 5V DC
Input Voltage
9 to 36V DC
Process Media Temperature - Minimum
-40 Degrees F
Intrinsic Safety
Not Specified Intrinsically Safe
Pressure Measurement - Maximum
300 psi
Includes NIST-Traceable Calibration Certificate
No NIST-Traceable Calibration Certificate Included
Pressure Measurement - Minimum
0 psi
Pressure Type Measured
Gauge
Description
Pressure Transmitter, Minimum Pressure 0 psi, Maximum Pressure 300 psi, Electrical Connections DIN 43650 Form A Connector, Output 1 to 5V DC, Accuracy +/-0.50 Percent Full Scale, Number of Wires 3, Process Connection Gender Male, Process Connection Size 1/4 in, Process Connection Type NPT, Power Required 9 to 36V DC, NEMA Rating NEMA 4X, IP Rating IP67, Series G2, Wiring Entry Cable Gland, Maximum Operating Temperature 257 Degrees F, Minimum Operating Temperature -40 Degrees F