  • Mfr # G17M0215CD500#
  • Zoro # G0123697
Output
1 to 5V DC
Accuracy
+/-0.50% Full Scale
Electrical Connections
DIN 43650 Form A Connector
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
G17M0215CD500#
Process Connection Size - Transmitter
1/4 in
Process Connection Size
1/4 in
Output
1 to 5V DC
Accuracy
+/-0.50% Full Scale
Electrical Connections
DIN 43650 Form A Connector
Power Required
9 to 36V DC
Thermal Error
+/-3% (-4 Degrees to 185 Degrees F)
Range
0 to 500 psi
Electrical Connections - Transmitter
4 Pin Hirschmann Style A DIN 43650-A Connector
Operating Temp.
-40 to 257 F
Output - Transmitter
1 to 5V DC
Max. Pressure (PSI)
1,000 psi
Power Required - Transmitters
9 to 36V DC
Accuracy - Transmitter
+/-0.50% Full Scale
Range Values - Transmitter
0 to 500
Number of Wires
3
Minimum Pressure
0 psi
Wiring Entry
1/2 in FNPT Conduit Connection
Maximum Pressure
500 psi
Pressure Type Measured
Gauge
Pressure Measurement - Maximum
500 psi
Output Power
1 to 5V DC
Input Voltage
9 to 36V DC
Pressure Measurement - Minimum
0 psi
Description
Pressure Transmitter, Minimum Pressure 0 psi, Maximum Pressure 500 psi, Electrical Connections DIN 43650 Form A Connector, Output 1 to 5V DC, Accuracy +/-0.50 Percent Full Scale, Number of Wires 3, Process Connection Gender Male, Process Connection Size 1/4 in, Process Connection Type NPT, Power Required 9 to 36V DC, NEMA Rating NEMA 4X, IP Rating IP67, Series G2, Wiring Entry 1/2 in FNPT Conduit Connection, Maximum Operating Temperature 257 Degrees F, Minimum Operating Temperature -40 Degrees F