  • Mfr # G17MEK15DO500#
  • Zoro # G0123252
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Series
G2
Output
1 to 5V DC
Accuracy
+/-0.50% Full Scale
Electrical Connections
DIN 43650 Form A Connector
Housing
304 Stainless Steel
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
G17MEK15DO500#
Country of Origin
United States
Dimensions
Process Connection Size - Transmitter
7/16"-20
Manufacturers Warranty Length
1 yr
Process Connection Size
7/16 in
Details
Item
Pressure Transmitter
Series
G2
Output
1 to 5V DC
Accuracy
+/-0.50% Full Scale
Electrical Connections
DIN 43650 Form A Connector
Housing
304 Stainless Steel
Power Required
9 to 36V DC
Includes
Instructions
Operating Temp.
-40 to 257 F
Max. Pressure (PSI)
1,000 psi
Range Units - Transmitter
psi
Power Required - Transmitters
9 to 36V DC
Output - Transmitter
1 to 5V DC
Electrical Connections - Transmitter
4 Pin Hirschmann Style A DIN 43650-A Connector
Accuracy - Transmitter
+/-0.50% Full Scale
Wetted Materials
Stainless Steel
NEMA Rating
NEMA 4X
Wiring Entry - Transmitter
1/2 in FNPT
Range Values - Transmitter
0 to 500
Thermal Error
+/-3% (-4 Degrees to 185 Degrees F)
Operating Temp. - Transmitter
-40 Degrees to 257 Degrees F
Range
0 to 500 psi
Process Connection Type - Transmitter
SAE Male
Wetted Materials - Transmitters
Stainless Steel
Compatible With
Any Process Compatible with 316 Stainless Steel
Transmitter Type
Pressure Transmitter
Pressure Units
psi
Process Connection Type
SAE
Explosion/Fire Proof
No
Minimum Operating Temperature
-40 Degrees F
Storage Temperature Range
-40 Degrees F to 257 Degrees F
Number of Wires
3
Response Time
1 msec
Burst Pressure
10x Range
Fitting Material
Maximum Pressure
500 psi
Wiring Entry
Cable Gland
Overpressure
2x Range
Minimum Pressure
0 psi
Intrinsically Safe
No
Electrical Connection
Standards
CE, CSA 222 6101-1, UL 61010-1
IP Rating
IP67
Process Connection Gender
Male
Housing Material
Nylon
Maximum Operating Temperature
257 Degrees F
Pressure Measurement - Minimum
0 psi
Input Voltage
9 to 36V DC
Process Media Temperature - Maximum
257 Degrees F
NEMA Enclosure Rating
4X
Intrinsic Safety
Not Specified Intrinsically Safe
Pressure Type Measured
Gauge
Process Media Temperature - Minimum
-40 Degrees F
Includes NIST-Traceable Calibration Certificate
No NIST-Traceable Calibration Certificate Included
Pressure Measurement - Maximum
500 psi
Output Power
1 to 5V DC
Description
Pressure Transmitter, Minimum Pressure 0 psi, Maximum Pressure 500 psi, Electrical Connections DIN 43650 Form A Connector, Output 1 to 5V DC, Accuracy +/-0.50 Percent Full Scale, Number of Wires 3, Process Connection Gender Male, Process Connection Size 7/16 in, Process Connection Type SAE, Power Required 9 to 36V DC, NEMA Rating NEMA 4X, IP Rating IP67, Series G2, Wiring Entry Cable Gland, Maximum Operating Temperature 257 Degrees F, Minimum Operating Temperature -40 Degrees F