  • Mfr # G17MEK15F23000#
  • Zoro # G0132492
Output
1 to 5V DC
Accuracy
+/-0.50% Full Scale
Electrical Connections
Cable & Wire Leads
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
G17MEK15F23000#
Dimensions
Lead Length (In.)
36
7/16"-20
Cable Length
3 ft
Output
1 to 5V DC
Accuracy
+/-0.50% Full Scale
Electrical Connections
Cable & Wire Leads
Power Required
9 to 36V DC
Range
0 to 3000 psi
Accuracy - Transmitter
+/-0.50% Full Scale
Output - Transmitter
1 to 5V DC
Thermal Error
+/-3% (-4 Degrees to 185 Degrees F)
Operating Temp.
-40 to 257 F
Power Required - Transmitters
9 to 36V DC
Electrical Connections - Transmitter
3 ft Cable
Max. Pressure (PSI)
6,000 psi
Range Values - Transmitter
0 to 3000
Overpressure
2x Range
Burst Pressure
5x Range
Pressure Units
psi
Cable Coating
PVC
Minimum Pressure
0 psi
Maximum Pressure
3,000 psi
Pressure Measurement - Maximum
3,000 psi
Input Voltage
9 to 36V DC
Pressure Type Measured
Gauge
Pressure Measurement - Minimum
0 psi
Output Power
1 to 5V DC
Description
Pressure Transmitter, Minimum Pressure 0 psi, Maximum Pressure 3,000 psi, Electrical Connections Cable & Wire Leads, Output 1 to 5V DC, Accuracy +/-0.50 Percent Full Scale, Number of Wires 3, Process Connection Gender Male, Process Connection Size 7/16 in, Process Connection Type SAE, Power Required 9 to 36V DC, NEMA Rating NEMA 4X, IP Rating IP67, Series G2, Maximum Operating Temperature 257 Degrees F, Minimum Operating Temperature -40 Degrees F, Housing Material Nylon