  • Mfr # G17M0115F25000#
  • Zoro # G0132395
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Series
G2
Output
1 to 5V DC
Accuracy
+/-0.50% Full Scale
Electrical Connections
Cable & Wire Leads
Housing
304 Stainless Steel
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
G17M0115F25000#
Country of Origin
United States
Dimensions
Manufacturers Warranty Length
1 yr
Process Connection Size - Transmitter
1/8 in
Lead Length (In.)
36
Process Connection Size
1/8 in
Cable Length
3 ft
Details
Item
Pressure Transmitter
Series
G2
Output
1 to 5V DC
Accuracy
+/-0.50% Full Scale
Electrical Connections
Cable & Wire Leads
Housing
304 Stainless Steel
Power Required
9 to 36V DC
Wetted Materials
Stainless Steel
Range Units - Transmitter
psi
NEMA Rating
NEMA 4X
Range
0 to 5000 psi
Electrical Connections - Transmitter
3 ft Cable
Range Values - Transmitter
0 to 5000
Output - Transmitter
1 to 5V DC
Power Required - Transmitters
9 to 36V DC
Accuracy - Transmitter
+/-0.50% Full Scale
Transmitter Type
Pressure Transmitter
Operating Temp. - Transmitter
-40 Degrees to 257 Degrees F
Max. Pressure (PSI)
7,500 psi
Operating Temp.
-40 to 257 F
Process Connection Type - Transmitter
MNPT
Wiring Entry - Transmitter
1/2 in FNPT
Compatible With
Any Process Compatible with 316 Stainless Steel
Thermal Error
+/-3% (-4 Degrees to 185 Degrees F)
Wetted Materials - Transmitters
Stainless Steel
Includes
Instructions
Maximum Operating Temperature
257 Degrees F
Pressure Units
psi
Intrinsically Safe
No
Fitting Material
Electrical Connection
Housing Material
Nylon
Process Connection Gender
Male
Cable Coating
PVC
Number of Wires
3
Overpressure
1.5x Range
Explosion/Fire Proof
No
Process Connection Type
NPT
Burst Pressure
5x Range
IP Rating
IP67
Minimum Operating Temperature
-40 Degrees F
Maximum Pressure
5,000 psi
Minimum Pressure
0 psi
Response Time
1 msec
Standards
CE, CSA 222 6101-1, UL 61010-1
Storage Temperature Range
-40 Degrees F to 257 Degrees F
Input Voltage
9 to 36V DC
NEMA Enclosure Rating
4X
Process Media Temperature - Maximum
257 Degrees F
Output Power
1 to 5V DC
Pressure Type Measured
Gauge
Pressure Measurement - Minimum
0 psi
Intrinsic Safety
Not Specified Intrinsically Safe
Process Media Temperature - Minimum
-40 Degrees F
Pressure Measurement - Maximum
5,000 psi
Includes NIST-Traceable Calibration Certificate
No NIST-Traceable Calibration Certificate Included
Description
Pressure Transmitter, Minimum Pressure 0 psi, Maximum Pressure 5,000 psi, Electrical Connections Cable & Wire Leads, Output 1 to 5V DC, Accuracy +/-0.50 Percent Full Scale, Number of Wires 3, Process Connection Gender Male, Process Connection Size 1/8 in, Process Connection Type NPT, Power Required 9 to 36V DC, NEMA Rating NEMA 4X, IP Rating IP67, Series G2, Maximum Operating Temperature 257 Degrees F, Minimum Operating Temperature -40 Degrees F, Housing Material Nylon