  • Mfr # A4SBM0442D015#&VAC
  • Zoro # G0119777
Output
4 to 20mA DC
Accuracy
+/-0.50% of Full Scale
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
A4SBM0442D015#&VAC
Process Connection Size - Transmitter
1/2 in
Process Connection Size
1/2 in
Overall Width
1.06 in
Overall Height
4.45 in
Output
4 to 20mA DC
Accuracy
+/-0.50% of Full Scale
Power Required
12 to 30V DC
Process Connection Type - Transmitter
MNPT
Max. Pressure (PSI)
30 psi
Range Units - Transmitter
in Hg/psi
Range Values - Transmitter
30 to 0 to 15
Transmitter Type
Intrinsically Safe Compound Transmitter
Process Connection
1/2 in NPT Male
Output - Transmitter
4 to 20mA DC
Operating Temp.
-40 to 257 F
Electrical Connections - Transmitter
4 Pin Hirschmann Style A DIN 43650-A Connector
Power Required - Transmitters
12 to 30V DC
Thermal Error
+/-2%
Range
30 in Hg Vac to 15 psi
Accuracy - Transmitter
+/-0.25%
Minimum Pressure
-15 psi
Maximum Pressure
15 psi
Burst Pressure
2x Range
Process Connection Gender
Male
Type of Pressure
Compound
Pressure Type Measured
Compound
Input Voltage
12 to 30V DC
Output Power
4 to 20mA DC
Pressure Measurement - Maximum
15 psi
Description
Pressure Transmitter, Minimum Pressure -15 psi, Maximum Pressure 15 psi, Electrical Connections DIN 43650 Form A Connector, Output 4 to 20mA DC, Accuracy +/-0.50 Percent of Full Scale, Number of Wires 2, Process Connection Gender Male, Process Connection Size 1/2 in, Process Connection Type NPT, Power Required 12 to 30V DC, NEMA Rating NEMA 4X, IP Rating IP65, Series A4, Wiring Entry With Mating Connection, Maximum Operating Temperature 257 Degrees F, Minimum Operating Temperature -40 Degrees F