  • Mfr # G17M0115M1VAC/30#
  • Zoro # G0131975
Output
1 to 5V DC
Accuracy
+/-0.50% Full Scale
Electrical Connections
4-Pin Mini-DIN Hirschmann G Series Connector
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
G17M0115M1VAC/30#
Output
1 to 5V DC
Accuracy
+/-0.50% Full Scale
Electrical Connections
Power Required
9 to 36V DC
Output - Transmitter
1 to 5V DC
Thermal Error
+/-3% (-4 Degrees to 185 Degrees F)
Range
30 in Hg Vac to 30 psi
Operating Temp.
-40 to 257 F
Transmitter Type
Compound Transmitter
Range Units - Transmitter
in Hg/psi
Power Required - Transmitters
9 to 36V DC
Max. Pressure (PSI)
60 psi
Accuracy - Transmitter
+/-0.50% Full Scale
Range Values - Transmitter
30 to 0 to 30
Electrical Connections - Transmitter
4 Pin Mini-DIN Connector
Number of Wires
3
Type of Pressure
Compound
Minimum Pressure
-15 psi
Maximum Pressure
30 psi
Overpressure
2x Range
Burst Pressure
10x Range
Wiring Entry
1/2 in FNPT Conduit Connection
Pressure Measurement - Minimum
-15 psi
Pressure Type Measured
Compound
Input Voltage
9 to 36V DC
Pressure Measurement - Maximum
30 psi
Output Power
1 to 5V DC
Description
Pressure Transmitter, Minimum Pressure -15 psi, Maximum Pressure 30 psi, Electrical Connections 4-Pin Mini-DIN Hirschmann G Series Connector, Output 1 to 5V DC, Accuracy +/-0.50 Percent Full Scale, Number of Wires 3, Process Connection Gender Male, Process Connection Size 1/8 in, Process Connection Type NPT, Power Required 9 to 36V DC, NEMA Rating NEMA 4X, IP Rating IP67, Series G2, Wiring Entry 1/2 in FNPT Conduit Connection, Maximum Operating Temperature 257 Degrees F