  • Mfr # GC517F0242CD15#&vacG
  • Zoro # G0132833
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Series
GC51
Output
4 to 20 mA
Accuracy
+/-0.25% of Full Scale
Electrical Connections
Screw Terminals
Features
Key Lock, Loop Check, Push Button Configurability
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
GC517F0242CD15#&vacG
Country of Origin
Japan
Dimensions
Overall Depth - Transmitter
3.62 in
Overall Height - Transmitter
3.35 in
Diameter - Transmitter
2.56 in
Process Connection Size - Transmitter
1/4 in
Manufacturers Warranty Length
1 yr
Overall Width
2.56 in
Manufacturer Warranty Length
1 yr
Process Connection Size
1/4 in
Overall Height
3.35 in
Housing Length
3 9/16 in
Diameter
2.56 in
Housing Height
3 5/16 in
Overall Diameter
2.56 in
Details
Item
Indicating Transmitter
Series
GC51
Output
4 to 20 mA
Accuracy
+/-0.25% of Full Scale
Electrical Connections
Screw Terminals
Features
Housing
Aluminum
Power Required
12 to 32 V DC
Power Required - Transmitters
12 to 32V DC
Range Values - Transmitter
30 to 0 to 15
Connection Location - Transmitter
Bottom
Display - Transmitter
3-1/2 Digit Backlit LCD
Display Units
psi
Wetted Materials
17-4PH Stainless Steel, 316 Stainless Steel
Transmitter Type
Compound Transmitter
Includes
Mounting Bracket
Shape - Transmitter
Irregular
Accuracy - Transmitter
+/-0.25% Full Scale
Process Connection
1/4 in Female NPT
Wetted Materials - Transmitters
316 Stainless Steel
Output - Transmitter
4 to 20mA DC
Range Units - Transmitter
in Hg/psi
Process Connection Type - Transmitter
FNPT
Operating Temp.
14 to 140 F
Operating Temp. - Transmitter
14 Degrees to 140 Degrees F
Thermal Error
+/-0.02% of Full Scale/C Degrees
Loop Resistance
Dependent on Loop Supply Voltage
Range
30 in Hg Vac to 15 psi
Electrical Connections - Transmitter
Terminal Board
Display
Backlit 3 1/2 Digit LCD
Max. Pressure (PSI)
30 psi
NEMA Rating
NEMA 4X
Wiring Entry - Transmitter
1/2 in FNPT
Number of Wires
2
Fitting Material
Pressure Units
psi
Standards
CE, CRN, RoHS
Intrinsically Safe
No
Wiring Entry
1/2 in FNPT Conduit Connection
Display Screen Type
LCD
Burst Pressure
5x Range
Response Time
30 msec
Maximum Pressure
15 psi
Primary Scale Units
Display Type
Digital
Calibration Certificate Included
No
Maximum Operating Temperature
140 Degrees F
Weight
1 lb
For Use With Media Type
Liquid, Gas
IP Rating
IP66
Explosion/Fire Proof
Minimum Operating Temperature
14 Degrees F
Electrical Connection
Shape
Irregular
Process Connection Type
NPT
Storage Temperature Range
-4 Degrees F to 158 Degrees F
Housing Material
Aluminum
Process Connection Location
Back
Process Connection Gender
Female
Minimum Pressure
-14.7 psi
Overpressure
2x Range
Input Voltage
12 to 32 V DC
Output Power
4 to 20 mA
Pressure Measurement - Maximum
15 psi
NEMA Enclosure Rating
4
Intrinsic Safety
Not Specified Intrinsically Safe
Operating Temperature - Maximum
140 Degrees F
Pressure Measurement - Minimum
-14.7 psi
Operating Temperature - Minimum
14 Degrees F
Digital Display Screen Type
LCD
Description
Indicating Transmitter, Output 4 to 20 mA, Process Connection Gender Female, Process Connection Location Back, Process Connection Size 1/4 in, Maximum Pressure 15 psi, Minimum Pressure -14.7 psi, Accuracy +/-0.25 Percent of Full Scale, IP Rating IP66, NEMA Rating NEMA 4X, Number of Wires 2, Display Units psi, Fitting Material 17-4PH Stainless Steel/316 Stainless Steel, Display Screen Type LCD, Wiring Entry 1/2 in FNPT Conduit Connection, Safety Rating -, Series GC51, Display Type Digital