  • Mfr # 11F10EG03B13
  • Zoro # G9902286
/ea
See details
Key Features
Roller Dia.
1 3/8 in
Roller Gauge
18 ga
Conveyor Roller Material
Steel
Duty Rating
Light-Duty
Bearings
Ball
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
11F10EG03B13
Country of Origin
United States
Dimensions
Roller Dia.
1 3/8 in
Overall Width
15 in
Between Frame Width
13 in
Overall Length
10 ft
Frame Height - Conveyors
2 1/2 in
Bed Length
10 ft.
Details
Item
Roller Conveyor
Roller Gauge
18 ga
Conveyor Roller Material
Steel
Duty Rating
Light-Duty
Bearings
Ball
Conveyor Frame Type
Rigid
36 lb.
Maximum Load Capacity
260 lb/ft (5 ft Supports)
Roller Material
18 ga. Galvanized Steel
Load Capacity @ 5 ft. Centers
260 lb/ft
Roller Finish/Coating
Galvanized
Frame Shape
Straight
Roller Position
Set High on 3" Centers
Load Capacity @ 10 ft. Centers
36 lb/ft
Rollers for Conveyor Section
40
260 lb.
Roller Set Positioning
Set High
Frame Material
Galvanized Steel
Roller Spacing
3 in
Center to Center Roller Spacing
3"
Design
Bolted
Conveyor Connection Type
Bolt-On
Bed Material
Galvanized Steel
Roller Bearing Type
Ball Bearing
Description
Item Roller Conveyor, Light-Duty, Rigid, Straight Frame Shape, Roller Dia. 1 3/8 in, Between Frame Width 13 in, Overall Width 15 in, Overall Length 10 ft, 3 in Roller Spacing, Frame Material Galvanized Steel