  • Mfr # 5F10S03B27
  • Zoro # G9878461
/ea
See details
Key Features
Roller Dia.
2 1/2 in
Roller Gauge
11 ga
Conveyor Roller Material
Steel
Duty Rating
Extra Heavy-Duty
Bearings
Ball
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
5F10S03B27
Country of Origin
United States
Dimensions
Roller Dia.
2 1/2 in
Overall Width
30 3/16
Between Frame Width
27 in
Overall Length
10 ft
Frame Height - Conveyors
4 in
Bed Length
10 ft.
Details
Item
Roller Conveyor
Roller Gauge
11 ga
Conveyor Roller Material
Steel
Duty Rating
Extra Heavy-Duty
Bearings
Ball
Roller Spacing
3 in
Load Capacity @ 10 ft. Centers
300 lb/ft
1550 lb.
Maximum Load Capacity
1550 lb/ft (5 ft Supports)
Roller Bearing Type
Ball Bearing
Roller Set Positioning
Set High
Rollers for Conveyor Section
40
Frame Finish/Coating
Powder Coated
Design
Welded
Roller Position
Set High on 3" Centers
Conveyor Frame Type
Rigid
Conveyor Connection Type
Weld-On
Bed Material
Structural Steel
Roller Material
11 ga. Steel
Frame Material
Center to Center Roller Spacing
3"
300 lb.
Finish
Powder Coated
Frame Shape
Straight
Load Capacity @ 5 ft. Centers
1550 lb/ft
Frame Finish
Description
Item Roller Conveyor, Extra Heavy-Duty, Rigid, Straight Frame Shape, Roller Dia. 2 1/2 in, Between Frame Width 27 in, Overall Width 30 3/16, Overall Length 10 ft, 3 in Roller Spacing, Frame Material Steel