  • Mfr # 5F05T06B51
  • Zoro # G2194066
/ea
See details
Key Features
Roller Dia.
2 5/8 in
Roller Gauge
7 ga
Conveyor Roller Material
Steel
Duty Rating
Extra Heavy-Duty
Bearings
Ball
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
5F05T06B51
Country of Origin
United States
Dimensions
Roller Dia.
2 5/8 in
Overall Width
54 3/16 in
Between Frame Width
51 in
Overall Length
5 ft
Bed Length
5 ft.
Frame Height - Conveyors
4 in
Details
Item
Roller Conveyor
Roller Gauge
7 ga
Conveyor Roller Material
Steel
Duty Rating
Extra Heavy-Duty
Bearings
Ball
Roller Spacing
6 in
Maximum Load Capacity
1550 lb/ft (5 ft Supports)
Roller Bearing Type
Ball Bearing
1550 lb.
Roller Material
7 ga. Steel
Frame Finish/Coating
Powder Coated
Conveyor Frame Type
Rigid
Load Capacity @ 10 ft. Centers
300 lb/ft
Finish
Powder Coated
Roller Set Positioning
Set High
Roller Position
Set High on 6" Centers
Design
Welded
Rollers for Conveyor Section
10
Frame Finish
Frame Material
Conveyor Connection Type
Weld-On
Frame Shape
Straight
Bed Material
Structural Steel
Center to Center Roller Spacing
6"
Load Capacity @ 5 ft. Centers
1550 lb/ft
Description
Item Roller Conveyor, Extra Heavy-Duty, Rigid, Straight Frame Shape, Roller Dia. 2 5/8 in, Between Frame Width 51 in, Overall Width 54 3/16 in, Overall Length 5 ft, 6 in Roller Spacing, Frame Material Steel