  • Mfr # 18X16X90GP
  • Zoro # G9821612
/ea
Key Features
Duty Rating
Light-Duty
Frame Material
Galvanized Steel
Conveyor Frame Type
Rigid
Skate Wheel Material
Nylon
Frame Shape
90 Degrees Curved
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
18X16X90GP
Country of Origin
United States
Dimensions
Between Frame Width
16 in
Overall Width
18 in
Wheel Dia.
1-15/16"
Wheel Diameter
1/4 in
Details
Item
Skate Wheel Conveyor
Duty Rating
Light-Duty
Frame Material
Galvanized Steel
Conveyor Frame Type
Rigid
Skate Wheel Material
Nylon
Frame Shape
90 Degrees Curved
Wheels per Axle
4
Axle Spacing
3 in
Maximum Load Capacity
260 lb/ft (5 ft Supports)
Bearings
Ball
260 lb.
Center to Center Roller Spacing
3"
Expandable
No
Wheel Bore
1/4"
Load Capacity @ 10 ft. Centers
36 lb/ft
Section Description
Maximum Axle Spacing
3 in
Wheel Bearing Type
Ball Bearing
Black Nylon
Shape
Wheels per Foot
2.0
Conveyor Bed Shape Bed Shape
90 Degrees Curve
Load Capacity @ 5 ft. Centers
260 lb/ft
Description
Skate Wheel Conveyor, Light-Duty, Rigid Conveyor Frame Type, 90 Degrees Curved Frame Shape, 260 lb/ft (5 ft Supports) Maximum Load Capacity, 260 lb/ft Load Capacity @ 5 ft. Centers, 36 lb/ft Load Capacity @ 10 ft. Centers, Between Frame Width 16 in, Overall Width 18 in, Maximum Axle Spacing 3 in, Expandable No