  • Mfr # R502A1B10MA00F1
  • Zoro # G610607207
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Body Style
Base-Mounted
Series
502
Voltage
24V DC
Valve Actuator / Return
Solenoid
Pilot Pressure
43 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
R502A1B10MA00F1
Country of Origin
China
Dimensions
Overall Height
1 15/16 in
Overall Width
23/32 in
Overall Length
Inlet Port Connection Size
18 mm
Pilot Port Connection Size
18 mm
Exhaust Port Connection Size
1/2 in; 12 mm; 10 mm
Details
Item
Solenoid Air Control Valve
Body Style
Base-Mounted
Series
502
Voltage
24V DC
Valve Actuator / Return
Solenoid
Pilot Pressure
43 psi
Power Consumption
1.1 W
Body Material
Die Cast Zinc
Override
Non-Locking
Valve Ways and Positions
5-Way/2-Position
Number of Positions
Two-Position
Ambient Temp. Range
-10 Degrees to 50 Degrees C
Operational Pressure Range
2 to 8 bar
Number of Ways
Five-Way
Standards
CE Certified, cURus Listed
ISO Class
15407
Shifting Technology
Solenoid/Pilot
Coefficient of Volume (Cv)
0.41
Flow Rate - Maximum
470 lpm
Product Type
Solenoid Air Control Valve
Inlet Port Connection Type
Push-On
Operating Temperature - Maximum
122 Degrees F
Pilot Port Connection Gender
Female
Operating Pressure - Minimum
29 psi
Pilot Type
Remote Pilot
Valve Type
Spool
Actuator Type
Single Solenoid
Return Action
Spring Return
Operating Pressure - Maximum
116 psi
Includes Solenoid Coil
Solenoid Coil Included
Vacuum Rating
Not Vacuum Operable
Inlet Port Connection Gender
Female
Seal Material
Nitrile/Polyurethane
Exhaust Port Connection Gender
Pilot Port Connection Type
Push-On
Body Features
Single
Operating Temperature - Minimum
14 Degrees F
Return Time
38 msec
For Media
Air
Number of Ports
5
Includes Mounting Hardware
Hardware Not Included
Spool Material
Aluminum/Stainless Steel
Exhaust Port Connection Type
Electrical Connection Type
Plug-In
Description
Solenoid Air Control Valve, Valve Ways and Positions 5-Way/2-Position, Voltage 24V DC, Center Position Not Applicable, Valve Actuator / Return Solenoid, ISO Class 15407, Operational Pressure Range 2 to 8 bar, Body Style Base-Mounted, Pilot Pressure 43 psi, Shifting Technology Solenoid/Pilot, Power Consumption 1.1 W, Ambient Temp. Range -10 Degrees to 50 Degrees C, Override Non-Locking, Overall Height 1 15/16 in, Overall Length 4 23/32 in, Overall Width 23/32 in