  • Mfr # R503A1B10MA00F1
  • Zoro # G210607157
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Body Style
Base-Mounted
Series
503
Voltage
24V DC
Valve Actuator / Return
Solenoid / Spring
Pilot Pressure
29 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
R503A1B10MA00F1
Country of Origin
China
Dimensions
Overall Height
1 31/32 in
Overall Width
1 1/32 in
Overall Length
Inlet Port Connection Size
26 mm
Exhaust Port Connection Size
1/2 in; 12 mm; 10 mm
Pilot Port Connection Size
26 mm
Details
Item
Solenoid Air Control Valve
Body Style
Base-Mounted
Series
503
Voltage
24V DC
Valve Actuator / Return
Solenoid / Spring
Pilot Pressure
29 psi
Power Consumption
1.4 W
Body Material
Die Cast Zinc
Override
Non-Locking
Valve Ways and Positions
5-Way/2-Position
Operational Pressure Range
2 to 8 bar
ISO Class
Ambient Temp. Range
-10 Degrees to 50 Degrees C
Number of Positions
Two-Position
Shifting Technology
Solenoid/Pilot
Number of Ways
Four-Way
Standards
CE Certified, CSA Certified, UR
Number of Ports
5
Operating Temperature - Maximum
122 Degrees F
Pilot Port Connection Type
Push-On
Inlet Port Connection Gender
Female
Operating Pressure - Maximum
116 psi
Coefficient of Volume (Cv)
1
Return Time
60 msec
Exhaust Port Connection Type
Push-On
Pilot Type
Remote Pilot
Inlet Port Connection Type
Spool Material
Aluminum/Stainless Steel
Valve Type
Spool
Return Action
Spring Return
Actuator Type
Single Solenoid
Includes Solenoid Coil
Solenoid Coil Included
Body Features
Single
Flow Rate - Maximum
1,200 lpm
Pilot Port Connection Gender
Female
Includes Mounting Hardware
Hardware Not Included
Operating Pressure - Minimum
29 psi
Vacuum Rating
Not Vacuum Operable
For Media
Air
Seal Material
Nitrile/Polyurethane
Electrical Connection Type
Plug-In
Product Type
Solenoid Air Control Valve
Exhaust Port Connection Gender
Operating Temperature - Minimum
14 Degrees F
Description
Solenoid Air Control Valve, Valve Ways and Positions 5-Way/2-Position, Voltage 24V DC, Center Position Not Applicable, Valve Actuator / Return Solenoid / Spring, ISO Class 15407-2, Operational Pressure Range 2 to 8 bar, Body Style Base-Mounted, Pilot Pressure 29 psi, Shifting Technology Solenoid/Pilot, Power Consumption 1.4 W, Ambient Temp. Range -10 Degrees to 50 Degrees C, Override Non-Locking, Overall Height 1 31/32 in, Overall Length 5 11/32 in, Overall Width 1 1/32 in