  • Mfr # ALA1-1024-130
  • Zoro # G5872242
Key Features
Body Texture
Knurled
Flange Style
Flanged
Drill Bit Size
19/64"
Material
Aluminum
Finish
Plain
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
ALA1-1024-130
Country of Origin
United States
Dimensions
Thread Size
#10-24
Drill Bit Size
Flange Diameter
0.415 in
Insert Diameter
0.296 in
Overall Length
0.475 in
Head Height
0.03 in
Hole Size
0.296 in
Minimum Material Thickness
0.02 in
Maximum Hole Diameter
0.2969 in
Installed Length
5/16 in
Maximum Material Thickness
0.13 in
Flange Thickness
0.03 in
Body Length
Details
Item
Rivet Nut
Body Texture
Knurled
Flange Style
Flanged
Material
Aluminum
Finish
Plain
Grip Range
0.020 in to 0.130 in
System of Measurement
Inch
End Type
Open
Material Grade
Not Graded
Application
Insert Nut Type
Rivet Nut
Body Type
Round
Manufacturer Location
Made in USA
Thread Fit
2B
Installation Method
Pneumatic/Hydraulic Tool, Spin/Spin ARO Pneumatic Tool
Material Grade/Class
Compatible Material
Fiberglass, Metal, Plastic
Thread Direction
Right Hand
Features
Corrosion Resistant
Thread Type
Coarse
Description
Rivet Nut, System of Measurement Inch, Insert Diameter 19/64 in, Overall Length 1/2 in, Installed Length 5/16 in, Thread Size #10-24, Thread Direction Right Hand, Thread Type Coarse, Flange Diameter 0.415 in, Flange Thickness 0.03 in, Material Aluminum, Material Grade/Class 5056, Finish Plain, Body Texture Knurled, Compatible Material Fiberglass, Metal, Plastic, Drill Bit Size 19/64 in, Maximum Hole Diameter 0.2969 in, Minimum Material Thickness 0.02 in, Maximum Material Thickness 0.13 in