  • Mfr # AKS4T-1032-130
  • Zoro # G2786826
CAD Available
Key Features
CAD Drawing
Body Texture
Knurled
Flange Style
Flanged
Thread Size
#10-32
Drill Bit Size
.296"
Material
Steel
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
AKS4T-1032-130
Country of Origin
United States
Dimensions
Thread Size
#10-32
Drill Bit Size
.296"
Flange Diameter
0.34 in
Insert Diameter
0.296 in
Overall Length
0.475 in
Hole Size
0.296 in
Head Height
0.019 in
Maximum Hole Diameter
0.2969 in
Body Length
Maximum Material Thickness
0.13 in
Minimum Material Thickness
0.02 in
Flange Thickness
0.019 in
Installed Length
5/16 in
Details
CAD Available
Yes
Item
Rivet Nut
Body Texture
Knurled
Flange Style
Flanged
Material
Steel
Finish
Zinc Yellow
Grip Range
0.020 in to 0.130 in
System of Measurement
Inch
End Type
Open
Application
Use In Punched or Drilled Holes In Blind Applications
Features
Corrosion Resistant
Insert Nut Type
Rivet Nut
Thread Type
Fine
Body Type
Round
Compatible Material
Metal
Manufacturer Location
Made in USA
Material Grade/Class
Thread Fit
2B
Installation Method
Pneumatic/Hydraulic Tool, Spin/Spin ARO Pneumatic Tool
Thread Direction
Right Hand
Description
Rivet Nut, System of Measurement Inch, Insert Diameter 19/64 in, Overall Length 1/2 in, Installed Length 5/16 in, Thread Size #10-32, Thread Direction Right Hand, Thread Type Fine, Flange Diameter 0.34375 in, Flange Thickness 0.019 in, Material Steel, Material Grade/Class 1010/1008, Body Texture Knurled, Compatible Material Metal, Drill Bit Size 19/64 in, Maximum Hole Diameter 0.2969 in, Minimum Material Thickness 0.02 in, Maximum Material Thickness 0.13 in, Insert Nut Type Rivet Nut