  • Mfr # ALS4T-1032-225B
  • Zoro # G9676405
Key Features
Body Texture
Knurled
Flange Style
Flanged
Thread Size
#10-32
Drill Bit Size
.296"
Material
Steel
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
ALS4T-1032-225B
Country of Origin
United States
Dimensions
Thread Size
#10-32
Drill Bit Size
.296"
Flange Diameter
0.415 in
Insert Diameter
0.296 in
Overall Length
0.585 in
Hole Size
0.296 in
Head Height
0.03 in
Maximum Material Thickness
0.225 in
Flange Thickness
0.03 in
Installed Length
Body Length
Minimum Material Thickness
0.13 in
Maximum Hole Diameter
0.2969 in
Details
Item
Rivet Nut
Body Texture
Knurled
Flange Style
Flanged
Material
Steel
Finish
Zinc Yellow
Grip Range
0.130 in to 0.225 in
System of Measurement
Inch
End Type
Closed
Application
Use In Punched or Drilled Holes In Blind Applications
Body Type
Round
Material Grade/Class
Features
Corrosion Resistant
Manufacturer Location
Made in USA
Thread Fit
2B
Installation Method
Pneumatic/Hydraulic Tool, Spin/Spin ARO Pneumatic Tool
Insert Nut Type
Rivet Nut
Thread Direction
Right Hand
Thread Type
Fine
Compatible Material
Metal
Description
Rivet Nut, System of Measurement Inch, Insert Diameter 19/64 in, Overall Length 1 1/64 in, Installed Length 47/64 in, Thread Size #10-32, Thread Direction Right Hand, Thread Type Fine, Flange Diameter 0.415 in, Flange Thickness 0.03 in, Material Steel, Material Grade/Class 1010/1008, Body Texture Knurled, Compatible Material Metal, Drill Bit Size 19/64 in, Maximum Hole Diameter 0.2969 in, Minimum Material Thickness 0.13 in, Maximum Material Thickness 0.225 in, Insert Nut Type Rivet Nut