  • Mfr # ALS4T-580-5.7
  • Zoro # G2786920
Key Features
Body Texture
Knurled
Flange Style
Flanged
Thread Size
M5-0.80
Drill Bit Size
7.6 mm
Material
Steel
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
ALS4T-580-5.7
Country of Origin
United States
Dimensions
Thread Size
M5-0.80
Drill Bit Size
7.6 mm
Flange Diameter
10.54 mm
Insert Diameter
7.52 mm
Overall Length
14.86 mm
Hole Size
7.6 mm
Head Height
0.76 mm
Flange Thickness
0.76 mm
Maximum Material Thickness
5.7 mm
Body Length
14.86 mm
Installed Length
8 mm
Maximum Hole Diameter
7.6 mm
Minimum Material Thickness
3.3 mm
Details
Item
Rivet Nut
Body Texture
Knurled
Flange Style
Flanged
Material
Steel
Finish
Zinc Yellow
Grip Range
3.30 mm to 5.70 mm
System of Measurement
Metric
End Type
Open
Application
Use In Punched or Drilled Holes In Blind Applications
Manufacturer Location
Made in USA
Installation Method
Pneumatic/Hydraulic Tool, Spin/Spin ARO Pneumatic Tool
Body Type
Round
Compatible Material
Metal
Insert Nut Type
Rivet Nut
Thread Direction
Right Hand
Thread Fit
6H
Thread Type
Coarse
Material Grade/Class
1010/1008
Features
Corrosion Resistant
Thread Pitch
0.8 mm
Description
Rivet Nut, System of Measurement Metric, Insert Diameter 7.5 mm, Overall Length 15.6 mm, Installed Length 8 mm, Thread Size M5-0.80, Thread Direction Right Hand, Thread Type Coarse, Flange Diameter 10.5 mm, Flange Thickness 0.76 mm, Material Steel, Material Grade/Class 1010/1008, Body Texture Knurled, Compatible Material Metal, Drill Bit Size 7.6 mm, Maximum Hole Diameter 7.6 mm, Minimum Material Thickness 3.3 mm, Maximum Material Thickness 5.7 mm, Insert Nut Type Rivet Nut, Body Type Round