  • Zoro # G111331908
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Height
9.5"
Color
White
Outside Dia.
8.1"
Night Vision Type
Infrared
Minimum Focal Length
4.60 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Zoro #
G111331908
UPC #
Country of Origin
China
Dimensions
Height
9.5"
Outside Dia.
8.1"
Minimum Focal Length
4.60 mm
Maximum Focal Length
133 mm
Details
Item
Network Camera
Color
White
Night Vision Type
Infrared
Maximum Operating Humidity
1
Night Vision
Yes
Optical Zoom
30x
Video Formats
Power Source Type
PoE
Maximum Video Resolution
2688 x 1512
Shortest Shutter Speed
1/62500 Second
Longest Shutter Speed
1/5 Second
Effective Camera Resolution
4 Megapixel
Features
Maximum Aperture
f/1.6
Lens Type
Varifocal
Maximum Operating Temperature
122°F (50°C)
Network (RJ-45)
Yes
Minimum Aperture
f/4.6
Remote Management
Impact Protection Rating
IK10
Field of View
Horizontal field of view: 57.1°- 2.1° / Vertical field of view: 34.4°- 1.2°
Ingress Protection Rating
IP66
Lens Included
Color Supported
Storage Type
Memory Card
HD Recording
Durability
Vandal Resistant
Connectivity Technology
Wired
Environmentally Friendly
Image Sensor Type
CMOS
Indoor/Outdoor
Outdoor
Maximum Frame Rate
60 fps
Minimum Operating Temperature
-22°F (-30°C)