  • Zoro # G116062012
/ea
Free Shipping & Returns
Get a 10% off coupon
MFR #
10PE26-8
Zoro #
G116062012
UPC #
Country of Origin
Italy
Description
Nominal Diameter 250 mm 10 in. Nominal Impedance 8 Ohms Minumum Impedance 6.9 ohms Power Handling: 60 -600 Hz; Nominal 250 W; Continuous Program: 500 W Sensitivity 1W/1m:3 99 dB Frequency Range: 60-4000 Hz Voice Coil Diameter 65 mm 2.5 in. Winding Material Aluminium Former Material Glass Fibre Winding Depth 12 mm 1/2 in. Magnetic Gap Depth 8 mm 5/16 in. Flux Density 1.25 T Thiele & Small Parameters Fs 60 Hz Re 5.7 Ohms Qes 0.19 Qms 6.3 Qts 0.18 Vas 37 dm.3 1.3 cu. ft. Sd 320 cm.2 49.1 sq. in. n0 4.1 % X max +/1 2.4 mm. Mms 27 gr. Bl 17.7 Tm Le 1.3 mH Mounting and Shipping Informations Overall Diameter 260 mm. 10.2 in. Bolt Circle Diameter 244 mm. 9.6 in. Baffle Cutout Diameter 228 mm. 8.8 in. Depth 110 mm. 4.3 in. Flange and Gasket Thickness 17 mm. 2/3 in. Net Weight 7.1 Kg. 15.6 lb. Shipping Weight 7.8 Kg. 17.2 lb. Shipping Box 320x320x160 mm; 12x12x 6.3 in