  • Mfr # 248L100G
  • Zoro # G9172372
/ea
Key Features
Item - Timing Belts
Industrial Timing Belt
Gearbelt Series - Timing Belts
L
Pitch Length - Timing Belts
24.8 in
Number of Teeth - Timing Belts
66
Pitch - Timing Belts
3/8 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
248L100G
Country of Origin
Japan
Dimensions
Pitch Length - Timing Belts
24.8 in
Width - Timing Belts
1 in
Pitch Length
24.75 in
Top Width
1 in
Belt Trade Size
L
Details
Item - Timing Belts
Industrial Timing Belt
Gearbelt Series - Timing Belts
Number of Teeth - Timing Belts
66
Pitch - Timing Belts
3/8 in
Industry Number - Timing Belts
248L100
Teeth Location - Timing Belts
Single Sided
Pitch
0.375 in
Material
Neoprene
Number of Teeth
Item
Cord Material
Fiberglass
Industry Number
248L100
Temp. Range
-22 Degrees to 194 Degrees F
Resistance Properties
Minimum Operating Temperature
-22 Degrees F
Application
Conveying and Transport, Paper Transport
Reinforcing Cord Material
Fiberglass
Belt Material
Neoprene
Tooth Location
One Side
Belt Series
Maximum Operating Temperature
194 Degrees F
Tooth Shape
Trapezoidal
Description
Timing Belt, Belt Material Neoprene, Belt Series Synchro-Link(R), Industry Number 248L100, Number of Teeth 66, Pitch 0.375 in, Pitch Length 24.75 in, Tooth Location One Side, Top Width 1 in, Application Conveyors, Paper Industry, Belt Coating Nylon, Belt Trade Size L, Length Type Closed Loop, Maximum Operating Temperature 194 Degrees F, Minimum Operating Temperature -22 Degrees F, Outside Length Not Applicable, Reinforcing Cord Material Fiberglass