  • Mfr # 285L100UG
  • Zoro # G9177132
/ea
Key Features
Item - Timing Belts
Industrial Timing Belt
Gearbelt Series - Timing Belts
L Dust Free
Pitch Length - Timing Belts
28.5 in
Number of Teeth - Timing Belts
76
Pitch - Timing Belts
3/8 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
285L100UG
Country of Origin
Japan
Dimensions
Pitch Length - Timing Belts
28.5 in
Width - Timing Belts
1 in
Pitch Length
28.5 in
Top Width
1 in
Belt Trade Size
L
Details
Item - Timing Belts
Industrial Timing Belt
Gearbelt Series - Timing Belts
L Dust Free
Number of Teeth - Timing Belts
76
Pitch - Timing Belts
3/8 in
Industry Number - Timing Belts
285L100
Teeth Location - Timing Belts
Single Sided
Cord Material
Fiberglass
Pitch
0.375 in
Temp. Range
-22 Degrees to 176 Degrees F
Industry Number
285L100
Item
Material
Polyurethane
Number of Teeth
Minimum Operating Temperature
-22 Degrees F
Belt Material
Polyurethane
Tooth Shape
Trapezoidal
Belt Series
Resistance Properties
Oil Resistant, Ozone Resistant
Tooth Location
One Side
Maximum Operating Temperature
176 Degrees F
Reinforcing Cord Material
Fiberglass
Application
Appliance and Office Machine
Description
Timing Belt, Belt Material Polyurethane, Belt Series Synchro-Link(R), Industry Number 285L100, Number of Teeth 76, Pitch 0.375 in, Pitch Length 28.5 in, Tooth Location One Side, Top Width 1 in, Application Office Machinery, Belt Coating Polyurethane, Belt Trade Size L, Length Type Closed Loop, Maximum Operating Temperature 176 Degrees F, Minimum Operating Temperature -22 Degrees F, Outside Length Not Applicable, Reinforcing Cord Material Fiberglass