  • Mfr # 375L100G
  • Zoro # G9172485
/ea
Key Features
Item - Timing Belts
Industrial Timing Belt
Gearbelt Series - Timing Belts
L
Pitch Length - Timing Belts
37.5 in
Number of Teeth - Timing Belts
100
Pitch - Timing Belts
3/8 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
375L100G
Country of Origin
Japan
Dimensions
Pitch Length - Timing Belts
37.5 in
Width - Timing Belts
1 in
Pitch Length
37.5 in
Top Width
1 in
Belt Trade Size
L
Details
Item - Timing Belts
Industrial Timing Belt
Gearbelt Series - Timing Belts
Number of Teeth - Timing Belts
100
Pitch - Timing Belts
3/8 in
Industry Number - Timing Belts
375L100
Teeth Location - Timing Belts
Single Sided
Item
Pitch
0.375 in
Number of Teeth
Cord Material
Fiberglass
Industry Number
375L100
Temp. Range
-22 Degrees to 194 Degrees F
Material
Neoprene
Belt Material
Neoprene
Tooth Location
One Side
Resistance Properties
Tooth Shape
Trapezoidal
Belt Series
Maximum Operating Temperature
194 Degrees F
Reinforcing Cord Material
Fiberglass
Minimum Operating Temperature
-22 Degrees F
Application
Conveying and Transport, Paper Transport
Description
Timing Belt, Belt Material Neoprene, Belt Series Synchro-Link(R) HT, Industry Number 375L100, Number of Teeth 100, Pitch 0.375 in, Pitch Length 37.5 in, Tooth Location One Side, Top Width 1 in, Application Conveyors, Paper Industry, Belt Coating Nylon, Belt Trade Size L, Length Type Closed Loop, Maximum Operating Temperature 194 Degrees F, Minimum Operating Temperature -22 Degrees F, Outside Length Not Applicable, Reinforcing Cord Material Fiberglass