  • Mfr # AF040-032
  • Zoro # G0140305
/ea
Key Features
Type
Standard
Material
Steel
Rod Thread Size
M8
Compressed Length
5 13/64 in
Extended Length
8 11/32 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
AF040-032
Country of Origin
Germany
Dimensions
Rod Thread Size
M8
Compressed Length
Extended Length
Rod Dia.
0.32 in
Cylinder Dia.
0.75 in
Rod Diameter
0.32 in
Cylinder Diameter
0.75 in
Stroke Length
Details
Item
Gas Spring
Type
Standard
Force
80 lbf
Material
Steel
Locking
No
Fitting Type
None
Adjustable Resistance
No
Stroke
3.15 in
Standards
EC 1907/2006, GHS, OSHA 29 CFR 1910
Operating Temperature - Minimum
-22 Degrees F
Cylinder Material
Operating Temperature - Maximum
176 Degrees F
End Fittings Type
None
Rated Capacity - Maximum
80 lb
Includes End Fittings
End Fitting Not Included
System of Measurement
Metric
Rod Material
Description
Gas Spring, Standard, Material Steel, Force 80 lbf, Rod Thread Size M8, Locking No, Rod Dia. 0.32 in, Cylinder Dia. 0.75 in, Fitting Type None, Stroke 3.15 in, Extended Length 8 11/32 in, Compressed Length 5 13/64 in, Adjustable Resistance No