  • Mfr # FK-64100H-C
  • Zoro # G2198878
/ea
See details
Key Features
Type
Fixed
Force
180 N
Max. Cycle Rate
10 per min
Material
Steel
Rod Thread Size
M36x1.5
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
FK-64100H-C
Country of Origin
Japan
Dimensions
Rod Thread Size
M36x1.5
Extended Length
328 mm
Pin Dia.
12mm
Cylinder Dia.
64 mm
Ball Diameter
33 mm
Rod Dia.
20 mm
Stroke Length
100 mm
Cylinder Diameter
64 mm
Rod Diameter
20 mm
Details
Item
Shock Absorber
Type
Fixed
Force
180 N
Max. Cycle Rate
10 per min
Material
Steel
Locking
No
Stroke
100 mm