40XL037M6A10, Timing Pulley, Aluminum, Clear Anodized,
  • Mfr # 40XL037M6A10
  • Zoro # G405353203
/ea
Key Features
Bore Dia. - Timing Belt Pulleys
10.0 mm
Outside Dia. - Timing Belt Pulleys
2.526 inch
Bore Type
Finished Bore
Setscrew
2
Pitch Dia. (In.)
2.546 inch
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
40XL037M6A10
Country of Origin
India
Dimensions
10.0 mm
2.526 inch
Pitch Dia. (In.)
2.546 inch
Width
1.25 inch
Length
3 inch
Overall Length
0.374 inch
Height
3 inch