  • Mfr # FSLF120-S US
  • Zoro # G1954457
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Spring Return
Spring Return
Signal Type
On/Off
Power Rating
4W
Power Consumption
18 VA
Input Voltage
120V AC
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
FSLF120-S US
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Height
7 in
Overall Width
3 7/8 in
Details
Signal Type
On/Off
Power Rating
4W
Power Consumption
18 VA
Item
Fire and Smoke Actuator
Input Voltage
120V AC
Compatible Building Automation Protocols
BACnet IP, Modbus, MP-Bus
Contact Form
SPST
Plenum Rating
Plenum Rated
Housing Material
Steel
Valve Application
Damper
Maximum Operating Temperature
122 Degrees F
Smoke Application Rating
Smoke Application Rated
Standards
Shaft Rotation
CW/CCW
Number of Auxiliary Switches
2
NEMA Rating
1
Stroke Degree
95 Degrees
Housing Material Finish
Galvanized
Fire Application Rating
Fire Application Rated
For Use With Building Automation Systems
Building Automation System Compatible
Time to Close
25 sec
Weight
4.4 lb
Product Type
Fire and Smoke Actuator
IP Rating
IP30
Rated Torque
30 in-lb
Electrical Connection Type
Hardwired
Minimum Operating Temperature
32 Degrees F
Application
Fire and Smoke Dampers
Description
Fire and Smoke Actuator, Valve Application Damper, Signal Type On/Off, Rated Torque 30 in-lb, Input Voltage 120V AC, Contact Form SPST, Electrical Connection Type Hardwired, For Use With Building Automation Systems Building Automation System Compatible, NEMA Rating 1, IP Rating IP30, Spring Return Spring Return, Smoke Application Rating Smoke Application Rated, Fire Application Rating Fire Application Rated, Time to Close 25 sec, Shaft Rotation CW/CCW, Stroke Degree 95 Degrees