  • Zoro # G7210366
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Capacity
0.75 cu ft
Overall Height
18 3/4 in
Chamber Height
12.8 in
Overall Depth
14 1/2 in
Overall Width
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
H2200-H
Zoro #
G7210366
UPC #
Country of Origin
China
Dimensions
Overall Height
Chamber Height
12.8 in
Overall Depth
Overall Width
Chamber Width
10.3 in
Chamber Depth
9.3 in
Interior Depth
9 1/4 in
Interior Height
Interior Width
Details
Item
Incubator
Capacity
0.75 cu ft
Accuracy
+/-0.5 Degrees C
Voltage
100 to 240V AC
Temp. Range
20 Degrees to 60 Degrees C
Includes
Internal Universal Power Outlet
Number of Shelves
2
Convection Type
Forced Air
Standards
CE
Frequency
50/60 Hz
Includes Alarm
No
Programmable
No
Wattage
70 W
Temperature Accuracy Tolerance
+/-0.5 Degrees C
Refrigerated
Non-Refrigerated
Weight
15 lb
Product Type
Incubator
Display Type
Digital
Temperature Setting - Minimum
Ambient +5 Degrees C
Temperature Uniformity
+/-1.5 Degrees C
Shelf Adjustability
Adjustable
Temperature Setting - Maximum
60 Degrees C
Description
Incubator, Overall Height 18 3/4 in, Overall Width 13 1/4 in, Overall Depth 14 1/2 in, Convection Type Forced Air, Chamber Depth 9.3 in, Chamber Height 12.8 in, Chamber Width 10.3 in, Number of Shelves 2, Includes Internal Universal Power Outlet, 100 to 240V AC, +/-0.5 Degrees C