  • Mfr # CLC08-1036EJ-075-G
  • Zoro # G3808001
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Width
37 in
Phase
1
Max. Mounting Height
8 ft
Number of Motors
1
Height
8 1/2 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
CLC08-1036EJ-075-G
Country of Origin
United States
Dimensions
Width
37 in
Max. Mounting Height
8 ft
Height
8 1/2 in
Air Curtain Max. Door Width
3 ft
Depth
13 1/2 in
Overall Depth
13 1/2 in
Overall Width
36 in
Overall Height
Nozzle Width
For Frame Opening Width
3 ft
Power Cord Length
Not Available
Mounting Hole Diameter
Not Available
Mounting Height for Temperature Control
Mounting Height for Insect Control
7 ft
Details
Item
Heated 9"H 36"W 14"D Galv St Air Curtain
Phase
Number of Motors
Air Curtain Air Velocity
3567 fpm
Voltage
240
Air Curtain Air Volume
1005 cfm
Air Curtain dBA @ 10 Feet
54 dBA
Air Curtain Heated
Yes
Air Curtain Housing Material
Steel
Hz
60
Air Curtain Item
Air Curtain
Motor Type
Permanent Split Capacitor
Heating kW
7.5 kW
Motor HP
1/5 hp
Number of Speeds
2
Includes
24V Magnetic Reed Door Limit Switch, 24V Transformer, Fan Speed Switch, Heat On/Off Rocker Switch, Motor, Thermostat, Time Delay
Motor Enclosure
Open Dripproof
Max. RPM
1,680 RPM
Standards
cULus
Max. Amps
33.0
Housing Color
White
Requires
Hard Wiring
Control Type
Remote Thermostat; Rocker Switch
Housing Material
Steel
Series
CLC08
Washdown
No
Air Temperature Rise
23 Degrees F
Grille Material
Sound Level @ 10 ft
54 dBA
Motor Horsepower per Motor
1/5 hp
Full Load Current
33 A
Sanitation Certified
No
Profile Type
Low Profile
Power Consumption
10 kW
Includes Mounting Fasteners
Electrical Connection
Hardwired
HEPA Air Cleaning
Maximum Air Volume
1,005 cfm
Heat Source
Electric
Maximum Operating Temperature
For Outdoor Use
Yes
Frequency
60 Hz
Ultraviolet Air Cleaning
Heater Power Consumption
7.5 kW
Heated/Not Heated
Heated
Finish
Powder Coated
Minimum Operating Temperature
Assembly
Nameplate Voltage
240V AC
Maximum Air Velocity
3,567 fpm
Maximum Speed
1,680 RPM
Description
Heated 9 In.H 36 In.W 14 In.D Galv St Air Curtain, For Frame Opening Width 3 ft, Mounting Height for Temperature Control 8 ft, Overall Depth 13 1/2 in, Overall Height 8 1/2 in, Overall Width 36 in, Profile Type Low Profile, Heated/Not Heated Heated, Maximum Air Velocity 3,567 fpm, Mounting Height for Insect Control 7 ft, Maximum Air Volume 1,005 cfm, Nameplate Voltage 240V AC, Air Temperature Rise 23 Degrees F, Sound Level @ 10 ft 54 dBA, Housing Color White, Phase 1, Housing Material Steel