  • Mfr # 1TT-JUNI10PL-BK
  • Zoro # G115613642
Key Features
Height
10 in
Shade Diameter
3.5 in
Number of Lights
1
Dimmable
Yes
Glass Color
Purple
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
1TT-JUNI10PL-BK
Country of Origin
Türkiye
Dimensions
Height
10 in
Shade Diameter
3.5 in
Canopy/Fitter Diameter/Width (in Inches)
5 in
Canopy/Fitter Height (in Inches)
0.625 in
Details
Number of Lights
1
Dimmable
Yes
Glass Color
Purple
Item
Pendant
Material
Brass/Steel
Finish
Plum Bubble
Damp/Wet Rating
Damp
Voltage
120V
Fixture Wattage
60W
Style
Transitional
Bulb Shape
T10
cUL or cETL Listing
cUL
UL or ETL Listing
UL
Fixture Finish
Black
Fixture Socket Type
Medium base (E26)
Pendant Maximum Drop (In Inches)
120 in
Description
The Juni 10 Pendant is composed of a transparent Plum glass cylinder, with an interesting bubble pattern blown randomly throughout the glass. The pleasing play of light through the bubble accents make for a striking affect, along with the prominent display of the lamp filament behind the glass. The stem pendant fixture is equipped with an adjustable telescoping section, 4 connectable stem sections 3in, 6in, 12in, and 18in and low Profile flat monopoint canopy. These stylish and functional luminaries are offered in a beautiful Black finish.