  • Mfr # 1TT-JUNI16MS-BK
  • Zoro # G915613545
Voltage
120V
Height
16 in
Damp/Wet Rating
Damp
Number of Lights
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
1TT-JUNI16MS-BK
Country of Origin
Türkiye
Dimensions
Height
16 in
Shade Diameter
3.5 in
Canopy/Fitter Diameter/Width (in Inches)
5 in
Canopy/Fitter Height (in Inches)
0.625 in
Details
Voltage
120V
Damp/Wet Rating
Damp
Number of Lights
Brass/Steel
Dimmable
Yes
Item
Pendant
Style
Transitional
Fixture Wattage
60W
Shade Material
Glass
Finish
Moss Bubble
Glass Color
Green
cUL or cETL Listing
cUL
Fixture Socket Type
Medium base (E26)
UL or ETL Listing
UL
Bulb Shape
T10
Fixture Finish
Black
Pendant Maximum Drop (In Inches)
120 in
Description
The Juni 16 Pendant is composed of a narrow transparent Moss glass cylinder, with an interesting bubble pattern blown randomly throughout the glass. The pleasing play of light through the bubble accents make for a striking affect, along with the prominent display of the lamp filament behind the glass. The stem pendant fixture is equipped with an adjustable telescoping section, 4 connectable stem sections 3in, 6in, 12in, and 18in and low Profile flat monopoint canopy. These stylish and functional luminaries are offered in a beautiful Black finish.