  • Mfr # 1XT-561207-BK
  • Zoro # G315613824
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Number of Lights
1
Fixture Wattage
50W
Style
Contemporary
Shade Diameter
4.75 in
Shade Material
Glass
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
1XT-561207-BK
Country of Origin
China
Dimensions
Shade Diameter
4.75 in
Height
3 in
Canopy/Fitter Height (in Inches)
0.625 in
Canopy/Fitter Diameter/Width (in Inches)
5 in
Details
Number of Lights
1
Fixture Wattage
50W
Style
Contemporary
Shade Material
Glass
Damp/Wet Rating
Dry
Item
Pendant
Material
Brass/Aluminum
Dimmable
Yes
Finish
Opal Matte
Lamp Included
Yes
Glass Color
White
Voltage
12V
Fixture Finish
Black
Pendant Maximum Drop (In Inches)
120 in
UL or ETL Listing
ETL
cUL or cETL Listing
cETL
Fixture Socket Type
GY6.35 Bi-pin
Eco-Friendly (Y/N)
Bulb Shape
T4
Description
The Lasso is a wide yet compact handcrafted glass, with distinctive ridges, softly radiused to fit gracefully into contemporary spaces. Our Opal glass is a soft white cased glass that can suit any classic or modern decor. Opal has a very tranquil glow that is pleasing in appearance. The smooth satin finish on the clear outer layer is a result of an extensive etching process. This blown glass is handcrafted by a skilled artisan, utilizing century-old techniques passed down from generation to generation. The 12V cord pendant fixture is equipped with a 10ft braided coaxial cord with teflon jacket and a low profile flat monopoint canopy. These stylish and functional luminaries are offered in a beautiful Black finish.