  • Mfr # 1JT-491207-BK
  • Zoro # G815613720
Shade Diameter
10.25 in
Voltage
120V
Height
6.875 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
1JT-491207-BK
Country of Origin
Turkey
Dimensions
Shade Diameter
10.25 in
Height
6.875 in
Canopy/Fitter Diameter/Width (in Inches)
5 in
Canopy/Fitter Height (in Inches)
0.625 in
Voltage
120V
Fixture Wattage
100W
Finish
Opal Ribbed
Glass Color
White
Damp/Wet Rating
Damp
Fixture Socket Type
Medium base (E26)
UL or ETL Listing
UL
Fixture Finish
Black
Pendant Maximum Drop (In Inches)
120 in