  • Mfr # 1JT-412107-LED-BR
  • Zoro # G515614195
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
CRI
90+
Voltage
120V
Fixture Wattage
9W
Lumens
800
Lighting Technology
LED
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
1JT-412107-LED-BR
Country of Origin
China
Dimensions
Shade Diameter
3.5 in
Height
11.25 in
Canopy/Fitter Height (in Inches)
0.625 in
Canopy/Fitter Diameter/Width (in Inches)
5 in
Details
CRI
90+
Voltage
120V
Fixture Wattage
9W
Lumens
800
Lighting Technology
LED
Number of Lights
1
Material
Brass/Steel
Rated Life
30000
Color Temperature
3000K
Finish
Opal Matte
Dimmable
Yes
Lamp Included
Yes
Glass Color
White
Item
Pendant
Damp/Wet Rating
Damp
Style
Contemporary
Shade Material
Glass
cUL or cETL Listing
cUL
Eco-Friendly (Y/N)
Fixture Finish
Bronze
UL or ETL Listing
UL
Fixture Socket Type
Medium base (E26)
Pendant Maximum Drop (In Inches)
120 in