  • Mfr # 1XT-WAND12CL-LED-BK
  • Zoro # G015615180
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Style
Transitional
Lighting Technology
LED
Voltage
12V
CRI
90+
Glass Color
Clear
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
1XT-WAND12CL-LED-BK
Country of Origin
China
Dimensions
Height
12 in
Shade Diameter
2.25 in
Canopy/Fitter Diameter/Width (in Inches)
5 in
Canopy/Fitter Height (in Inches)
0.625 in
Details
Style
Transitional
Lighting Technology
LED
Voltage
12V
CRI
90+
Item
Pendant
Glass Color
Clear
Material
Brass/Aluminum
Shade Material
Glass
Finish
Clear Bubble
Damp/Wet Rating
Dry
Rated Life
25000
Number of Lights
1
Dimmable
Yes
Lumens
300
Fixture Wattage
3W
Lamp Included
Yes
Color Temperature
3000K
Bulb Shape
MR11
cUL or cETL Listing
cETL
Fixture Socket Type
G4 Bi-pin
Eco-Friendly (Y/N)
Fixture Finish
Black
UL or ETL Listing
ETL
Pendant Maximum Drop (In Inches)
120 in
Description
The Wanda 12 LED Pendant is composed of a narrow clear glass cylinder, with an interesting bubble pattern blown randomly throughout the glass. The pleasing play of light through the bubble accents make for a striking affect, along with the splash of concealed LED downlight makes the Wanda ideal for task oriented applications. The 12V cord pendant fixture is equipped with a 10ft braided coaxial cord with teflon jacket and a low profile flat monopoint canopy. These stylish and functional luminaries are offered in a beautiful Black finish.