  • Mfr # 1XT-CAFE12WF-SN
  • Zoro # G506137764
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Color
White
Lamp Type
MR16
Mounting
Dry
Voltage
12V
Number of Lights
1
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
1XT-CAFE12WF-SN
Country of Origin
Türkiye
Dimensions
Maximum Hanging Length
Shade Diameter
2.375 in
Shade Height
12 in
Shade Length
2.375 in
Canopy/Fitter Height
0.625 in
Canopy/Fitter Diameter
5 in
Canopy/Fitter Length
5 in
Width
2.375 in
Height
12 in
Length
2.375 in
Details
Color
White
Housing Finish
Satin Nickel
Lamp Type
MR16
Mounting
Dry
Voltage
12V
Number of Lights
1
Light Type
Halogen
Style
Contemporary
Shade Material
Glass
Item
Pendant
Standards
ETL; cETL
Lamp Quantity
Bulb Technology
Standard
Includes
Lamps
Fixture Wattage
50W
Material
Steel
Fixture Type
Cord
Housing Material
Steel
Max. Fixture Wattage
50W
Shade Color
Shade Finish
White/Frost
Fixture Socket Type
GU5.3 Bi-pin
Lamp Shape
Lamp Included
Yes
Dimmable
Yes
Lamp Base
GU5.3 Bi-pin
Location Rating
Series
Cafe
Description
Our Cafe pendant offers a timeless streamlined look, with a long graceful shade designed to focus the illumination downward. Enhancing the design is a bottom portion of the shade that is elegantly frosted, offering a visually pleasing glow to peek through. The 12V cord pendant fixture is equipped with a 10' braided coaxial cord with teflon jacket and a low profile flat monopoint canopy. These stylish and functional luminaries are offered in a beautiful Satin Nickel finish.