  • Mfr # 1XT-CAFE18BF-SN
  • Zoro # G606137862
Color
Black
Voltage
12V
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
1XT-CAFE18BF-SN
Country of Origin
Türkiye
Dimensions
Shade Diameter
2.35 in
Maximum Hanging Length
Canopy/Fitter Length
5 in
Shade Height
18 in
Canopy/Fitter Height
0.625 in
Canopy/Fitter Diameter
5 in
Shade Length
2.35 in
Length
2.35 in
Height
18 in
Width
2.35 in
Details
Color
Black
Voltage
12V
Light Type
Halogen
Max. Fixture Wattage
50W
Fixture Wattage
50W
Bulb Technology
Standard
Shade Finish
Black/Frost
Description
Our Cafe pendant offers a timeless streamlined look, with a long graceful shade designed to focus the illumination downward. Enhancing the design is a bottom portion of the shade that is elegantly frosted, offering a visually pleasing glow to peek through. The 12V cord pendant fixture is equipped with a 10' braided coaxial cord with teflon jacket and a low profile flat monopoint canopy. These stylish and functional luminaries are offered in a beautiful Satin Nickel finish.