  • Mfr # 1XT-CAFE18WF-LED-SN
  • Zoro # G506138020
Color
White
Voltage
12V
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
1XT-CAFE18WF-LED-SN
Country of Origin
Turkey
Dimensions
Shade Diameter
2.35 in
Maximum Hanging Length
Shade Length
2.35 in
Shade Height
18 in
Canopy/Fitter Height
0.625 in
Canopy/Fitter Diameter
5 in
Canopy/Fitter Length
5 in
Height
18 in
Width
2.35 in
Length
2.35 in
Details
Color
White
Voltage
12V
Light Type
LED
Pendant
Rated Life
25000
Bulb Technology
LED
Lamp Quantity
Color Temperature
3000K
Fixture Wattage
9W
Max. Fixture Wattage
9W
Steel
CRI
90+
Lamps
Lumens
670
Shade Finish
White/Frost
Description
Our Cafe pendant offers a timeless streamlined look, with a long graceful shade designed to focus the illumination downward. Enhancing the design is a bottom portion of the shade that is elegantly frosted, offering a visually pleasing glow to peek through. The 12V cord pendant fixture is equipped with a 10' braided coaxial cord with teflon jacket and a low profile flat monopoint canopy. These stylish and functional luminaries are offered in a beautiful Satin Nickel finish.