  • Mfr # 1TT-491207-LED-BR
  • Zoro # G306142555
Key Features
Color
White
Lamp Type
A19
Voltage
120V
Style
Contemporary
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
1TT-491207-LED-BR
Country of Origin
China
Details
Color
White
Housing Finish
Bronze
Lamp Type
A19
Voltage
120V
Style
Contemporary
Shade Material
Glass
Bulb Technology
LED
Lamp Quantity
1
Fixture Wattage
9W
Material
Brass/Steel
Fixture Type
Stem
Description
The Pape is a wide yet compact handcrafted glass, with distinctive ridges, softly radiused to fit gracefully into contemporary spaces. Our Opal Ribbed glass is a soft white cased glass that can suit any classic or modern décor, blown into a faceted mold to create stylish texturing along the outer walls. Opal has a very tranquil glow that is pleasing in appearance. The smooth satin finish on the clear outer layer is a result of an extensive etching process. This blown glass is handcrafted by a skilled artisan, utilizing century-old techniques passed down from generation to generation. The stem pendant fixture is equipped with an adjustable telescoping section, 4 connectable stem sections (3", 6", 12", and 18") and low Profile flat monopoint canopy. These stylish and functional luminaries are offered in a beautiful brushed Bronze finish.