  • Mfr # 1TT-412007-LED-SN
  • Zoro # G706141226
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Color
Opal Matte
Lamp Type
A19
Voltage
120V
Style
Contemporary
Shade Material
Glass
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
1TT-412007-LED-SN
Country of Origin
China
Details
Color
Opal Matte
Housing Finish
Satin Nickel
Lamp Type
A19
Voltage
120V
Style
Contemporary
Shade Material
Glass
Bulb Technology
LED
Lamp Quantity
1
Material
Brass/Steel
Fixture Type
Stem
Fixture Wattage
11W
Description
Tondo 12 is a classic open-ended cylinder of handcrafted glass, a shape that will stand the test of time. Our Opal glass is a soft white cased glass that can suit any classic or modern decor. Opal has a very tranquil glow that is pleasing in appearance. The smooth satin finish on the clear outer layer is a result of an extensive etching process. This blown glass is handcrafted by a skilled artisan, utilizing century-old techniques passed down from generation to generation. The stem pendant fixture is equipped with an adjustable telescoping section, 4 connectable stem sections (3", 6", 12", and 18") and low Profile flat monopoint canopy. These stylish and functional luminaries are offered in a beautiful Satin Nickel finish.