  • Mfr # B/FP1.5-24-24-5
  • Zoro # G3332555
Between Frame Width
24 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
B/FP1.5-24-24-5
Between Frame Width
24 in
Overall Width
24 in
Overall Length
24 ft
Bed Depth
12"
Retracted Length
8 ft
Width
24"
Maximum Length
24 ft
Bed Width
24"
Minimum Length
8 ft.
Legs per Unit
16
Number of Stands Included
16
HP
.75
Power
3/4 hp
Voltage
120V AC
Roller Spacing
Up to 5 in
Description
Powered Roller Conveyor, Flexible Conveyor Frame Type, Flexible, 100 lb/ft Maximum Load Capacity, 24 in Between Frame Width, 24 ft Overall Length, 24 in Overall Width, 1 1/2 in Roller Dia., Up to 5 in Roller Spacing, Aluminum Frame Material, Belt Drive Conveyor Drive Type, Drive Section Type, Light-Duty Duty Rating