  • Mfr # 1414-14M-300
  • Zoro # G306416472
Key Features
Pitch Length - Timing Belts
1414 mm (55.67 in)
Number of Teeth - Timing Belts
101
Industry Number - Timing Belts
1414-14M-300
Banded Belt
No
Temp. Range
-30 F to 160 F
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
1414-14M-300
Country of Origin
China
Dimensions
Pitch Length - Timing Belts
1414 mm (55.67 in)
Top Width
300 mm (11.81 in)
Height
0.39 in
Details
Number of Teeth - Timing Belts
101
Industry Number - Timing Belts
1414-14M-300
Banded Belt
No
Temp. Range
-30 F to 160 F
Storage Temp.
40F-100F
For Use With
Heavy Duty General Application
Features
Oil, Heat and crack resistant, 5 years of shelf life
Gearbelt Type
Timing Belt
Standards
RMA
Number of Ribs
1
Weight
9.07
Material
Rubber
Description
Top Width-300 mm (11.81 in)
Material-Rubber
Pitch Length-1414 mm (55.67 in)