  • Mfr # 1442-14M-100
  • Zoro # G706416362
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Pitch Length - Timing Belts
1442 mm (56.77 in)
Number of Teeth - Timing Belts
103
Industry Number - Timing Belts
1442-14M-100
Standards
RMA
Storage Temp.
40F-100F
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
1442-14M-100
Country of Origin
China
Dimensions
Pitch Length - Timing Belts
1442 mm (56.77 in)
Top Width
100 mm (3.94 in)
Height
0.39 in
Details
Number of Teeth - Timing Belts
103
Industry Number - Timing Belts
1442-14M-100
Standards
RMA
Storage Temp.
40F-100F
Weight
3.08
For Use With
Heavy Duty General Application
Material
Rubber
Temp. Range
-30 F to 160 F
Banded Belt
No
Features
Oil, Heat and crack resistant, 5 years of shelf life
Gearbelt Type
Timing Belt
Number of Ribs
1
Description
Top Width-100 mm (3.94 in)
Material-Rubber
Pitch Length-1442 mm (56.77 in)