  • Mfr # 2338-14M-450
  • Zoro # G906401052
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Pitch Length - Timing Belts
2338 mm (92.05 in)
Number of Teeth - Timing Belts
167
Industry Number - Timing Belts
2338-14M-450
Banded Belt
No
Standards
RMA
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
2338-14M-450
Country of Origin
China
Dimensions
Pitch Length - Timing Belts
2338 mm (92.05 in)
Height
0.39 in
Top Width
450 mm (17.72 in)
Details
Number of Teeth - Timing Belts
167
Industry Number - Timing Belts
2338-14M-450
Banded Belt
No
Standards
RMA
Weight
22.5
For Use With
Heavy Duty General Application
Gearbelt Type
Timing Belt
Temp. Range
-30 F to 160 F
Features
Oil, Heat and crack resistant, 5 years of shelf life
Number of Ribs
1
Storage Temp.
40F-100F
Material
Rubber
Description
Top Width-450 mm (17.72 in)
Material-Rubber
Pitch Length-2338 mm (92.05 in)