  • Mfr # 2702-14M-125
  • Zoro # G806405990
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Pitch Length - Timing Belts
2702 mm (106.38 in)
Number of Teeth - Timing Belts
193
Industry Number - Timing Belts
2702-14M-125
Banded Belt
No
Weight
7.22
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
2702-14M-125
Country of Origin
China
Dimensions
Pitch Length - Timing Belts
2702 mm (106.38 in)
Height
0.39 in
Top Width
125 mm (4.92 in)
Details
Number of Teeth - Timing Belts
193
Industry Number - Timing Belts
2702-14M-125
Banded Belt
No
Weight
7.22
Standards
RMA
Storage Temp.
40F-100F
Number of Ribs
1
Material
Rubber
Features
Oil, Heat and crack resistant, 5 years of shelf life
For Use With
Heavy Duty General Application
Gearbelt Type
Timing Belt
Temp. Range
-30 F to 160 F
Description
Top Width-125 mm (4.92 in)
Material-Rubber
Pitch Length-2702 mm (106.38 in)