  • Mfr # 3038-14M-100
  • Zoro # G806406799
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Pitch Length - Timing Belts
3038 mm (119.61 in)
Number of Teeth - Timing Belts
217
Industry Number - Timing Belts
3038-14M-100
Features
Oil, Heat and crack resistant, 5 years of shelf life
Weight
6.5
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
3038-14M-100
Country of Origin
China
Dimensions
Pitch Length - Timing Belts
3038 mm (119.61 in)
Height
0.39 in
Top Width
100 mm (3.94 in)
Details
Number of Teeth - Timing Belts
217
Industry Number - Timing Belts
3038-14M-100
Features
Weight
6.5
Material
Rubber
For Use With
Heavy Duty General Application
Storage Temp.
40F-100F
Standards
RMA
Number of Ribs
1
Banded Belt
No
Temp. Range
-30 F to 160 F
Gearbelt Type
Timing Belt
Description
Top Width-100 mm (3.94 in)
Material-Rubber
Pitch Length-3038 mm (119.61 in)