  • Mfr # 4200-20M-230
  • Zoro # G906417206
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Pitch Length - Timing Belts
4200 mm (165.35 in )
Number of Teeth - Timing Belts
210
Industry Number - Timing Belts
4200-20M-230
Banded Belt
No
Gearbelt Type
Timing Belt
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
4200-20M-230
Country of Origin
China
Dimensions
Pitch Length - Timing Belts
4200 mm (165.35 in )
Height
0.51 in
Top Width
230 mm (9.06 in )
Details
Number of Teeth - Timing Belts
210
Industry Number - Timing Belts
4200-20M-230
Banded Belt
No
Gearbelt Type
Timing Belt
Storage Temp.
40F-100F
For Use With
Heavy Duty General Application
Number of Ribs
1
Temp. Range
-30 F to 160 F
Standards
RMA
Features
Oil, Heat and crack resistant, 5 years of shelf life
Material
Rubber
Weight
37.67
Description
Top Width-230 mm (9.06 in )
Material-Rubber
Pitch Length-4200 mm (165.35 in )